PLANIRATE LI ODLAZAK U NJEMAČKU: Evo koliko iznose troškovi života u ovoj zemlji

PLANIRATE LI ODLAZAK U NJEMAČKU: Evo koliko iznose troškovi života u ovoj zemlji

Njemačka je za državljane zemalja Zapadnog Balkana omiljena adresa za bolji život. Međutim, život u Njemačkoj i nije tako jeftin. Samo za stan mjesečno izdvajate trećinu svoje plate. Koliki su ostali troškovi?

Njemačka u poređenju sa drugim evropski zemljama slovi za relativno jeftinu zemlju za život. Prema statističkim podacima je za normalan život u Njemačkoj u toku 2019. godine mjesečno potrebno 750 eura, piše Deutsche Welle.

Cijene hrane, smještaja i odjeće su za 4,3 posto veće od evropskog prosjeka. Što je znatno manje u odnosu na Dansku koja je najskuplja evropska zemlja za život. Cijena života u Danskoj je 37,9 posto veća od evropskog prosjeka. Najveći životni troškovi u Njemačkoj spadaju u izdvajanju za stanovanje. Mjesečna kirija se znatno razliku od mjesta stanovanja. Važnu ulogu igra da li želite stanovati u nekoj od njemačkim metropola ili u nekom njemačkom selu udaljenom od grada i po nekoliko desetina kilometara.

Stanarina

Ukoliko se odlučite za glavni grad Njemačke, Berlin, stan veličine 30 metara kvadratnih se prema navodima internet portala Wohnungsboerse.net u prosjeku plaća 16,22 eura za metar kvadratni što je za oko pet eura više od njemačkog prosjeka. Za jedan manji stan u Berlinu se mjesečno u prosjeku izdvaja oko 795 eura.

Ukoliko se odlučite za Minhen, onda morate dublje gurnuti ruku u džep. Glavni grad njemačke savezne zemlje Bavarska slovi za njemački grad u kojem su najskuplje stanarine. U Minhenu se za stan ispod 40 metara kvadratnih u prosjeku po metru kvadratnom plaća više od 26 eura.

Uz stanarinu obično se dodatno plaćaju struja i druge režije. Kada smo kod struje, ona se mjesečno u prosjeku plaća 29,42 centa za kilovat sat, dok se drugi troškovi, odvoz smeća, pranje stepeništa, održavanje dvorišta i tome slično u prosjeku mjesečno plaćaju oko 215 eura.

Kuhinja ili restoran?

Sve u svemu, za stanovanje se izdvaja oko jedna trećina mjesečne plate. Ukoliko ste u vašem stanu, za koji izdvajate trećinu plate, namjestili kuhinju, to vam je dobar potez. Naime, kuhanje se daleko više isplati nego da se hranite u restoranu. U Njemačkoj se ručak za dvije osobe u prosječnom restoranu u prosjeku plaća oko 40 eura, dok se u manjim restoranima može ručati i za osam eura. Ako uz ručak želite popiti pivo, onda računajte da se za pola litra njemačkog piva u prosjeku plaća 3,5 eura. Ukoliko niste za pivo i radije bi poslije ručka popili cappuccino, onda trebate računati da se cappuccino u Njemačkoj u prosjeku plaća 2,70 eura.

Ručak, telefoniranje, javni prevoz…

Ako ste danas ipak raspoloženi za kuhanje sigurno ste planirali odlazak u neki od supermarketa u kojem će te kupiti namirnice za ručak. Naravno, preporučujemo vam da ponesete kesu u kojoj će te donijeti namirnice. U protivnom ćete je u prodavnici platiti najmanje 10 centi.

U supermarketima vas očekuju različite cijene jer nemaju svi supermarketi jednake cijene. Pola kg bijelog hljeba u prosjeku se plaća 1,24 eura, litar mlijeka 0,70, a kilogram krompira 1,06 eura.

Slično

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pročitajte još x